اخبار اخبار

سامانه علم‌سنجی اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

آدرس: http://isid.research.ac.ir

علم سنجي(Scientometrics) دانش اندازه گيري و تحليل علم است كه به سنجش توليدات علمي پژوهشگران، دانشگاه‌ها و كشورها در قالب متغيرهاي كمي مي‌پردازد. شاخص‌هاي علم سنجي شامل شاخص‌هاي ارزيابي كميت و كيفيت برونداد علمي پژوهشگران است كه مي‌تواند مبناي ارزشيابي، رتبه بندي و ارتقاء اعضاي هيات علمي قرار مي‌گيرد.

سامانه علم سنجي اعضاي هيأت علمي(Iranian Scientometric Information Database - ISID)  در سال ۱۳۹۴با هدف استخراج و نمايش به روز شاخص‌هاي علم سنجي اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ايران توسط مركز توسعه و هماهنگي اطلاعات و انتشارات علمي معاونت تحقيقات و فن آوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور طراحي، پياده سازي و اجرا شده است. در سامانه ISID  اطلاعات عمومي اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور شامل نام و نام خانوادگي، دانشگاه، دانشكده و مركز تحقيقاتي محل خدمت، رتبه علمي، رشته و آخرين مقطع تحصيلي توسط كارشناسان علم سنجي معاونت‌هاي تحقيقات و فن آوري دانشگاه‌هاي علوم پزشكي درج شده است. شاخص‌هاي علم سنجي اعضاي هيات علمي در اين سامانه شامل تعداد مقالات منتشر شده، تعداد كل استنادات دريافت شده، ميانگين استناد به ازاي هر مقاله، شاخص  h-Index، شاخصh-Index بدون خوداستنادي ، شاخصh-Index  بدون خوداستنادي نويسندگان و شاخصh-Index بدون استنادات كتاب مي‌باشد.

روش جمع آوري و ارائه اطلاعات

·         شيوه چيدمان نتايج در سامانهISID به صورت پيش فرض بر اساس شاخصh-Index افراد است. لازم به ذكر است كه ترتيب مذكور را مي‌توان با كليك بر روي فلش قرار گرفته در كنار عنوان هر يك از سرستون‌هاي موجود در صفحه اصلي تغيير داد.

·         در سامانه علم سنجي اعضاي هيات علمي امكان فيلتر كردن اطلاعات بر اساس عنوان دانشگاه، مركز تحقيقات، رشته و مقطع تحصيلي وجود دارد. علاوه بر آن، جستجوي افراد بر اساس نام و نام خانوادگي نيز امكان پذير مي‌باشد.

·         شاخص هيرش ياh-index از شاخص‌هاي مهم علم سنجي است كه در سال ۲۰۰۵توسط دكتر جرج هيرش استاد فيزيك دانشگاه به منظور محاسبه و نمايش توام كميت و كيفيت برون داد علمي پژوهشگران معرفي شد. به اين ترتيب كه شاخصh  يك پژوهشگر عبارت است ازh  تعداد از مقالات وي كه به هر كدام حداقلh  بار استناد شده باشد.

·         مبناي محاسبه شاخص‌هاي علم سنجي در سامانهISID جديدترين داده‌هاي استخراج شده از بانك اطلاعاتيScopus  است. ساير اطلاعات هر عضو هيات علمي در اين سامانه مانند عكس، آدرس صفحه اختصاصي فرد در Google Scholar،CV  در صورت ورود اطلاعات توسط كارشناس علم سنجي دانشگاه مربوطه با كليك بر روي نام عضو هيات علمي نمايش داده مي‌شود.

اعضاي محترم هيات علمي در صورت مشاهده هر گونه خطا در اطلاعات موجود در سامانه مي‌توانند درخواست اصلاح اطلاعات مورد نظر خود را از طريق فرم ارسال بازخورد كه در صفحه اختصاصي هر فرد قابل مشاهده است، ارسال نمايند و يا با برقراري تماس با كارشناسان علم سنجي دانشگاه مربوطه درخواست اصلاح اطلاعات خود را مطرح و پيگيري نمايند.

لازم به ذکر است که این سامانه یکی از سامانه‌های دوازده‌گانه« نظام نوین اطلاعات پژوهش پزشکی ایران»با نام اختصاری (نوپا)ست که در درگاه اختصاصی آن در آدرس http://research.ac.ir در دسترس است.

                                                       

دسترسی به بیش از ۵۰ عنوان کتاب مرجع بالینی ۲۰۱۹ میلادی از ناشر Clinical Key

به اطلاع کاربران می رساند دسترسی به بیش از ۵۰ عنوان کتاب مرجع بالینی نسخه سال ۲۰۱۹ میلادی از ناشر Clinical Key در سامانه منبع یاب و بطور مستقیم در آدرس http://rsf.research.ac.ir/۲۰۱۹ برای دانشگاه فراهم شده است. دراین مجموعه کتابهای مرجع اصلی برخی رشته های حوزه پزشکی وجود دارد. علاوه بر ۵۰ عنوان کتاب مرجع ۲۰۱۹ مورد اشاره، مجموعه Clinical Key در برگیرنده بیش از ۱۲۰۰ عنوان کتاب مرجع در رشته های مختلف است.

برای مشاهده لیست کتب اینجا کلیک کنید.

سامانه انتشار نتایج و اخبار پژوهش‌های سلامت کشور

به اطلاع کاربران می رساند پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور با هدف انتشار، گردآوری و اشاعه اخبار حاصل از تحقیقات نظام سلامت در کشور در آدرس http://news.research.ac.ir راه اندازی شده است. هدف از راه اندازی این سامانه، انتشار سریع اخبار مستند و مبتنی بر شواهد از پژوهش های سلامت کشور به روشی امن، صحیح و سریع با دسته بندی های مناسب و برای ذینفعان و گروه های هدف مشخص است. در واقع یکی از کارکرد های این سامانه، برقراری ارتباط بین محققان و مردم و سایر ذینفعان جامعه از طریق انتقال پیام و ترجمان دانش منتج از طرح های تحقیقاتی است.

از ابتدای سال ۱۳۹۶، از هر طرح تحقیقاتی و پایان یافته در دانشگاه های علوم پزشکی کشور یک خبر توسط دانشگاه مربوطه استخراج و در این سامانه ثبت می شود. این اخبار پس از بررسی و تأیید کارشناسان ستادی وزارت بهداشت، در سامانه مذکور درج می شوند. در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ خبر و پیام منتج از طرح های تحقیقاتی صورت گرفته دانشگاه های علوم پزشکی کشور در این سامانه درج و اطلاع رسانی شده است.

لازم به ذکر است که این سامانه یکی از سامانه‌های دوازده‌گانه «نظام نوین اطلاعات پژوهش پزشکی ایران» با نام اختصاری (نوپا)ست که در درگاه اختصاصی آن در آدرس http://research.ac.ir در دسترس است.

 

                              

        

بازدیداعضای بورد رشته کتابداری وزارت بهداشت

به منظور اخذ مجوز راه‌اندازی رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی گناباد، اعضای بورد این رشته با حضور در پردیس دانشگاه، از امکانات و زیرساخت‌های مرتبط بازدید کردند.

به گزارش وب‌دا، با هدف اخذ مجوز راه‌اندازی رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، دکتر قاضی میرسعید و دکتر خسروی از اعضای بورد رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در روز چهارشنبه مورخ 97/4/27 با حضور در دانشگاه علوم پزشکی گناباد، امکانات، زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های این دانشگاه را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند.

دانشکده پیراپزشکی، کتابخانه مرکزی، لابراتوار زبان، کلاس‌های آموزشی، اتاق اعضای هیأت علمی، سالن همایش‌های کوثر و ... از جمله بخش‌هایی بود که مورد بازدید اعضای بورد رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی قرار گرفت.
برگزاری جلسه‌ای با حضور رئیس دانشگاه، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، معاون آموزشی، معاون تحقیقات و فناوری، روسای دانشکده‌ها و جمعی از اعضای هیئت علمی و پرسنل کتابخانه مرکزی دانشگاه از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه اعضای بورد رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی به گناباد بود.
دکتر قاضی میرسعید و دکتر خسروی در پایان این جلسه با اشاره به اهمیت و نقش رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی، وجود زیرساخت‌های فیزیکی خوب و استاندارد، اعضای هیئت علمی توانمند، عزم و اراده قوی و وحدت و هم‌دلی همه مسئولین و کارشناسان بخش‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی گناباد را از جمله نقاط مثبت این دانشگاه عنوان کردند.

   

اعضای هیأت ممتحنه و ارزشیابی بورد بهداشت محیط وزارت بهداشت

اعضای هیأت ممتحنه و ارزشیابی بورد بهداشت محیط وزارت بهداشت در روز شنبه مورخ ۱۶ تیرماه با حضور در دانشگاه علوم پزشکی گناباد، امکانات، زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های این دانشگاه را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند.

دانشکده بهداشت، کتابخانه مرکزی، کلاس‌های آموزشی، اتاق اعضای هیأت علمی، سالن همایش‌های کوثر و ... از جمله بخش‌هایی بود که مورد بازدید اعضای بورد رشته بهداشت محیط قرار گرفت.

    

نمایش 5 - 1 از 128 نتیجه
تعداد در هر صفحه 5
از 26